Вы здесь

Ділянка за 16 мільйонів від Бердянської влади: нечувана щедрість чи коруційна схема?

27 квітня 2017 року Бердянська міська рада своїм рішенням №18 надала згоду на передачу в оренду земельну ділянку площею 15 гектарів по вулиці Штурманській (кадастровий номер 2310400000:03:006:0104) товариству з обмеженою відповідальністю “Геліос-Електро” для будівництва та обслуговування об'єкту енергетичної інфраструктури, а саме сонячних батарей з електростанцією, строком на двадцять років.

Оскільки від самого початку зазначена ділянка відносилась до категорії сільськогосподарських земель, прийняттю цього рішення передувала вимушена процедура зміни її цільового призначення. Спершу проект землеустрою було погоджено начальницею управління містобудування та архітектури виконавчого комітету А. Малиновською. Для цього їй вистачило три робочих дні: до виконавчого комітету проект надійшов в п’ятницю 23 лютого 2017 року і у вівторок 27-го чиновницею позитивний висновок був підписаний.

Вже наступного дня ТОВ «Геліос-Електро” надало проект на державну експертизу. На цьому етапі також обійшлося без звичних для подібних справ бюрократичних зволікань і погодження він отримав на четвертий робочий день.

Цікаво, що Висновок щодо відведення земельної ділянки по вул. Штурманській в м. Бердянську було виконано на бланку відділу Держгеокадастру вже неіснуючого на той момент Фрунзівського району, що на Одещині - як відомо, з 2016 року цей район перейменовано у Захарівський.

Свій підпис під цим документом поставив експерт державної експертизи Заболотний Микола Федорович.  

Згідно реєстру декларацій про майнові доходи, людина з таким ім'ям у 2017 році працювала начальником відділу у Захарівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.

Як можна побачити вище, пізніше Висновок в якості експерта підписав і начальник Бердянського міскрайонного управління Держгеокадастру у Запорізької області Максим Михайлович Середа, затвердивши його гербовою печаткою свого підрозділу.

Ці документи і стали підставою для зміни цільового призначення зазначеної ділянки на «землі сільськогосподарського призначення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій».

Особливу увагу привертає те, що договор оренди між міською радою та ТОВ “Геліос-Електро” було укладено лише через тринадцять місяців з дня прийняття рішення про надання ділянки, а саме 28 травня 2018 року, що дозволяло товариству тривалий час не сплачувати орендну плату, розмір якої лише в поточному році складає 148 159,11 гривень. Дивно, але виконавчий комітет жодним чином не спонукав орендатора до укладання такого документу, що дозволило б поповнювати міський бюджет значною сумою коштів, навіть, якщо ділянка і не використовувалась.  .

Доречі, підприємство, що отримало цю ділянку, нормативна грошова оцінка якої складає кругленьку суму в розмірі 16 626 000 гривень, зареєстроване в с. Борисівка Приморського району Запорізької області.

Засновниками ТОВ “Геліос-Електро” є приватні акціонерні товариства «Бердянські жниварки» і "Компанія з управління активами ”Славутич-Інвест”, а також його кінцевий бенефіціар Олександр Клошинський. Останній одночасно займає посаду голови наглядової ради у вищевказаному підприємстві ”Славутич-Інвест”

та є одним із власників «Бердянських жниварок», серед яких також значаться  родичі-однофамільці місцевого народного депутата Олександра Пономарьова - Руслан та Юрій.

Посаду керівника ТОВ “Геліос-Електро” займає Валерій Горлов, який суміщає цю діяльність з членством у виконавчому комітеті Бердянської міськради, є директором комунального підприємства «Міськсвітло» і помічником вже згадуваного О. Пономарьова.

Проект землеустрою ділянки по вул. Штурманській розробляло ПП «Інфотера».  За дивним збігом обставин, в період з 2011 по 2014 роки інженером-землевпорядником в ньому працювала теперішня заступниця міського голови з земельних питань Оксана Дєєва. Після того вона перейшла на аналогічну посаду в ТОВ «Агрофірма «Приазовська», де і залишалась до свого призначення заступником бердянського мера. У переліку засновників цієї агрофірми є вже знайоме нам прізвище Руслана та Юрія Пономарьових. Цікаво, що відповідальність за виконання рішення Бердянської міської ради №18 від 27 квітня 2017 року, згідно з його пунктом 14, було покладено саме на О. Дєєву.  

В червні 2017 року Бердянська місцева прокуратура з метою розслідування кримінального провадження №12017080130001902 щодо зловживання посадовими особами Бердянської міської ради своїми службовими повноваженнями та незаконної передачі в оренду 15 га землі для будівництва станції сонячних батарей TOB «Геліос-Електро», звернулась до Бердянського міськрайонного суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні виконавчого комітету і стосуються даного факту. Причиною таких дій правоохоронців послужило те, що раніше вони зверталися до Бердянської міської ради із запитом щодо надання відповідних документів, але отримали відмову. У засіданні, яке відбулось 3 липня того ж року, представник виконавчого комітету висловлював заперечення проти цього клопотання і слідчим суддею в його задоволенні було відмовлено.  

Проте крапку в цій історії ставити зарано. Хоча би з тієї причини, що ділянка по вулиці Штурманській в м. Бердянську під кадастровим номером 2310400000:03:006:0104, площею 15 гектарів та вартістю більше шістнадцяти мільйонів гривень, на Публічній кадастровій карті України наразі відсутня.

Кому і навіщо потрібна така засекреченість, залишається лише здогадуватись…

Олександр Пилипенко

Даний блог створено вказаним тут автором у рамках проекту «Блогери України проти корупції», за підтримки фонду Black Sea Trust. ГО «ІМІ» та Black Sea Trust можуть не погоджуватися з думкою автора блогу.