Вы здесь

Прокурор Бердянської місцевої прокуратури притягнутий до дисциплінарної відповідальності

                                        Будинок куплений прокурором та його співмешканкою

09.07.2020 року кадровою комісією був розглянутий висновок про наявність дисціплінарного проступку прокурора Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області за дисциплінарною скаргою прокурора Запорізької області Калюги В.О..

Згідно з дисциплінарною скаргою на виконання наказу прокурора Запорізької області  було проведено службове розслідування, за результатами якого в діях прокурора установлено порушення ним вимог Закону України «Про прокуратуру» та Кодексу професійної етики та поведінки прокурора.

Зокрема з’ясовано, що в провадженні Бердянського слідчого відділення перебувало кримінальне провадження за фактами незаконного заволодіння нерухомим майном мещканців Бердянська. Досудове розслідування у ньому з 15.12.2015 року здійснювалося групою слідчих у складі трьох слідчих.

З метою здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у цьому кримінальному провадженні 05.06.2019 року єдиним прокурором призначено прокурора Бердянської міської прокуратури.

Станом на 05.06.2019 року під час досудового розслідування кримінального провадження встановлено достатні фактичні обставини щодо можливої причетності до вчинення злочинів мешканця Бердянська, майбутнього продавця будинку. У зв’язку з цим процессуальним прокурором 06.06.2019 року особисто погоджено клопотання слідчого про дозвіл на проведення негласної слідчої  (розшукової) дії із втручанням в приватне спілкування – знятя інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, а саме номеру мобільного телефону, який належав майбутньому продавцю будинку та використовувався ним, з метою документування його злочиної діяльності. При цьому наявність достатніх підстав для цього перевірено слідчим суддею Запорізького апеляційного суду.

У подальшому, 04.07.2019 року як зазначається у дисциплінарній скарзі, прокурор, будучи старшим у групи прокурорів у вищевказаному кримінальному провадженні, достовірно знаючи, що продавець будинку може бути причетний до вчинення злочинів щодо незаконного заволодіння нерухомим майном громадян та, що стосовно нього на підставі ухвали слідчого судді проводяться негласні слідчі (розшукові) дії, уклав з ним договір купівлі-продажу ½ частини житлового будинку у місті Бердянську.

Згідно із вказаним договором, посвідченим приватним нотаріусом, продавець продав а покупці прокурор та його співмешканка купили та прийняли у власність в рівних частинах кожний, тобто тобто по ½ житловий будинок у місті Бердянську розташований на земельній ділянці площею 0,0530 га загальною вартістю 340 тис. гривень.  

Таким чином, на думку скаржника, прокурор вступив у позаслужбові фінансові та та ділові взаємовідносини з особою, стосовно якої у кримінальному провадженні проводились негласні (розшукові) дії, спрямовані на документування її причетності до вчинення низки тяжких злочинів, пов’язаних з незаконним  заволодінням нерухомим майном.

При цьому прокурор про виникнення у нього потенційного конфлікту інтересів під час процесуального керівництва у зазначеному кримінальному првадженні керівника Бердянської місцевої прокуратури або його заступників не повідомив.

У подальшому, 22.10.2019 року, з урахуванням отриманих під час досудового розслідування доказів у вказаному кримінальному провадженні продавцю будинку та ще одній особі повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 190 КК України.

05.12.2019 року матеріали вказаного кримінального провадження об’єднано з провадженням від 24.01.2014 року. Того ж дня прокурора виключено з групи процесуальних керівників.

 

 

                                                 «Черные риэлторы: бердянский прокурор заметает следы?

При цьому підозрюваний продавець житлового будинку 02.12.2019 року звернувся до Управління СБ України в області в порядку ст.214 КПК України з письмовим повідомленням про скоєння прокурором та його співмешканкою злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, а саме шахрайського заволодіння його нерухомим майном, вартістю 22 500 доларів США. Згідно з доводами заявника приблизно у червні-липні 2019 року до нього звернулася співмешканка прокурора та прокурор Бердянської місцевої прокуратури з приводу придбання належному йому на праві власності житлового будинку у місті Бердянську.

Оглянувши вищевказаний будинок співмешканка прокурора та прокурор погодились його придбати за 23 тис. доларів США та як завдаток передали продавцю грошові кошти у сумі 500 доларів США. При цьому покупець, представившись прокурором Бердянської місцевої прокуратури, зловживаючи довірою продавця, попрохав його написати розписку про отримання від нього грошовіх коштів у сумі 17 тис. доларів США, а фактично повністю оплату у покупці пообіцяли здійснити до листопада 2019 року. Продавець власноруч склав таку розписку в одному екземплярі та передав прокурору.

Проте, як зазначається у дисціплінарній скарзі, ані прокурор, ані його співмешканка у подальшому грошовіх коштів, окрім раніше переданих 500 доларів США, продавцю не віддали.

Більше того, за твердженням продавця, прокурор під час досудового розслідування здійснював на нього моральний тиск з метою схилити до відмови від витребування грошової суми за проданий будинок.

Окрім цього, 21.10.2019 року за участю прокурора за місцем проживання продавця проведено общук та його затримано за підозрою вчинені злочину, перед баченого за ч.4 ст. 190 КК України.

Також встановлено, що посадовими особами Управління СБ Укараїни в Запорізькій області не виконано вимоги ст. 214 КПК Ураїни щодо внесення відомостей за вищевказаною заявою продавця до ЄРДР. Разом з тим, ухвалою слідчого судді Жовтневого районого суду м. Заоріжжя від 26.12.2019 року визнано неправомірною бездіяльність посадових осіб Управління СБ України в Запорізькій області щодо невнесення до ЄРДР відомостей за повідомленням продавця про вчинення кримінального правопорушення та зобов’язано Управління СБ України в області внести їх.

 

                                              Фото- факт! Будівництво без дозвільних документів

На виконання вказаної ухвали управлінням СБ України в Запорізькій області 03.01.2010 року до ЄРДР внесено відомості щодо можливого заволодіння майном продавця за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 190 КК України, підслідність у якому процесуальним керівником 21.01.2020 року визначено за територіальним управлінням ДБР, розташованим у м. Мелітополі. Наразі досудове розслідування триває.

Автор дисціплінарної скарги вважає, що прокурор грубо порушив вимоги Закону України «Про прокуратуру», вчинив дисциплінарний проступок, а саме дії, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Також, на думку скаржника, прокурор допустив одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, що є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Прокурор Запорізької області також повідомив, що вказана подія набула негативного суспільного резонансу та завдала шкоди авторитету органів прокуратури України. З цього приводу було розміщено негативні публікації, в мережі Інтернет, зокрема на сайті газети «Бердянський антикорупційний вісник», під назвами: «Бердянск: «черные риэлторы» или  жертвы обстоятельств, или «черные прокуроры»?

Визначаючи вид стягнення, яке повинно бути застосоване до прокурора Бердянської місцевої прокуратури, кадрова комісія бере до уваги, що характер дисциплінарного правопорушення прокурора є очевидним. Зазначене вище діяння є підставою для застосування до прокурора дисциплінарного стягнення у виді догани.

Кадрова комісія вирішила: Притягнути прокурора Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області до дисціплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

 

 

 

Категория: