Вы здесь

Дитячий санаторій«Бердянський»: а як з якістю постаченої м’ясної продукції?

 

23 січня була опублікована стаття «Відкриті торги: гра на одну руку?», в якій мова шла про відкриті торги по закупівлі продуктів харчування для Державного закладу «Дитячій спеціалізованний (спеціальний) санаторій «Бердянський», у яких   переможцем аукціону стало ТОВ «Українська торгова компанія № 3» з наданням послуг на  2 280 120 грн. 

23.01.2020 року згідно наказу № 6 Державна аудиторська служба України провела моніторінг закупівель на підставі виявлених органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, моніторінг процедури закупівлі:  UA-2019-12-19-0039a, ДК  021:2015:15110000-2 –М’ясо, яка проводиться Державним закладом «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій  «Бердянський».

Моніторінгом відповідності тендерної пропозиції ТОВ «Українська торгова компанія №3»   вимогам тендерної документації Замовника встановлено наступне. Так, умовами Додатку 4 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» до ТД встановлено, що в складі тендерної пропозиції Учасник надає, зокрема – копії експертних висновків або протоколів випробувань, що підтверджують відсутність у товарів патогенних мікроорганізмів, в т.ч. сальмонели. Відповідно цього Додатку предметом закупівлі є м’ясо яловичини, (охолоджене) 1 та 2 категорії, тушки курей бройлерів 1 категорії охолоджені, печінки яловичини замороженої. При цьому, у складі тендерної пропозиції ТОВ «Українська торгова компанія №3»   надані експертні висновки Баришівської міжрайонної державної лабораторії Держпродслужби від 29.10.2019 №000451 п/19 та від 25.11.2019 №000491 п/19 щодо випробування печінки яловичини замороженої на наявність радіонуклідів, тобто випробування на відсутність у товарів патогенних мікроорганізмів, в т.ч. сальмонели, у наданих експертних висновках, відсутня.  

Висновок про наявність або відсутність порушень законодавства: За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції переможця торгів встановлено, що тендерна пропозиція ТОВ «Українська торгова компанія №3»   підлягає відхиленню на підставі вимог пункту 4 частини першої статті 30 Закону як така, що тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

27.01.2020 року Тендерний комітет Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Бердянський» МОЗ України на своєму засіданні розглянув моніторинг управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізької області. Зазначив, що учасником  ТОВ «Українська торгова компанія №3»   надано копії експертних висновків,  що підтверджують відсутність у товарів патогенних мікроорганізмів, зокрема сальмонели. Підтвердженням того є Протокол випробувань харчової продукції та продовольчої сировини №22/2580-Г від 27.11.2019 року, на підставі якого, Тендерний комітет вважає, що немає законних підстав для відхилення пропозиції учасника ТОВ  «Українська торгова компанія №3»  як такої, що не відповідає умовам, визначеним у тендерній документації, та не підлягає відхиленню.

Якщо уважно придивитися до цього протоколу, то виникає одне питання. Чому замовником випробувань харчової продукції та продовольчої сировини є постачальник продукції ТОВ «Українська торгова компанія №3», а не підприємство-виробник ТОВ «Бізнес продукт плюс» і експертні висновки робить сам постачальник? Наприклад. Постачальник купив м’ясо на базарі, відніс до лабораторії і одержав висновки, які сам заказав і які йому потрібні.

Саме це питання наводить на думку, що постачальник в подальшому не мав намірів отримувати продукцію та сировину від цього підприємства-випробника, а буде отримувати її десь в іншому місці?

Незважаючи на це питання, у лютому місяці за результатами відкритих торгів з переможцем  був укладений договір на  постачальння  м’ясної продукції дитячому санаторію.

І таким чином м’ясна продукція стала надходити до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Бердянський», але з невеликою, на перший погляд, відміністтю за результатами відкритих торгів, а саме: постачальник  брав м’ясну продукцію не у тіх підприємств-виробників, які були зазначені у тендерній документації, а у   ТОВ «Агропром – 2010», документи якого не приймали участі в тендерних закупівлях і яке не предоставляло  копій експертних висновків або протоколів випробувань, що підтверджують відсутність у товарів патогенних мікроорганізмів, в т.ч. сальмонели.

На мій інформаційний запит дитячий санаторій не надав  копії  документів, що підтверджують якість товару, пояснюючи свою відмову таким чином:   «Щодо надання копій документів, що підтверджують якість Товару, що постачається за Договором постачальником ТОВ «Українська торгова компанія №3», виробником якої є ТОВ «Агропром – 2010», а саме копій протоколів, на підтвердження відсутності ГМО, патогенних мікроорганізмів, в т.ч. сальмонел; наявності у зазначеного виробника продукції сертифікатів – на систему управління безпечністю харчових продуктів ISO 22000:2007 або на систему управління якістю ISO 9001:2015, повідомляємо, що Ваш запит направлений постачальнику Товару ТОВ «Українська торгова компанія №3» (лист від 12.10.2020 вих. №423/06). Відповідь на Ваш запит в цій частині буде надана Вам Постачальником у встановлені чинним законодавством України терміни».

На жаль, постачальник товару також не  надав копії документів, підтверджуючих якість постачаємого товару, пояснюючи свою відмову наступним: «Повідомляємо, що станом на 28.10.2020, ТОВ «Українська торгова компанія №3» не володіє повним переліком інформації, що вимогається інформаційним запитом. З огляду на зазначене, відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ТОВ «Українська торгова компанія №3» було направлено запит щодо надання відповідних документів розпоряднику, який володіє запитуваною інформацією – виробнику товару ТОВ «Агропром – 2010». Це саме тому виробнику  товару, документи про якість якого постачальник не надав для участі в тендерних закупівлях.

Хочу зазначити, що на мій, раніше направленний інформаційний запит від 05.10.2020 року про якість товару, саме виробнику ТОВ «Агропром – 2010», - відповіді від нього також  не надійшло.

Ось така казочка малята. М’ясна продукція на протязі дев’яти місяців постачається в дитячий санаторій, але при цьому копії документів,  а саме ті, що підтверджують якість м’ясної продукції на відсутність ГМО, патогенних організмів в тому числі сальмонели, наявності у зазначеного виробника продукції сертифікатів – на систему управління безпечністю харчових продуктів ISO 22000:2007 або на систему управління якістю ISO 9001:2015  чомусь, як у самому дитячому санаторії, так і в постачальника та виробника, на сьогодняшній день відсутні.

В зв’язку з цим  виникає декілька питаннь. Що мав тоді на увазі Тендерний комітет, коли вважав, що немає законних підстав для відхилення пропозиції учасника ТОВ  «Українська торгова компанія №3»  як такої, що не відповідає умовам, визначеним у тендерній документації, та не підлягає відхиленню?

А можливо документи про якість Товару і не потрібні зовсім при поставці м’ясної продукції в дитячі заклади? Хто може  відповісти на це питання? Може Держпродслужба, чи хто інший?

Щоб хоть якось виправити сітуацію з тендерними закупівлями, хочеться побажати Тендерному комітету дитячого санаторію в наступному році провести відкриті торги   по закупівлі продуктів харчування не одним лотом, а трьома. Окремо провести закупівлю м’ясо свинини, м’ясо яловичини і печінки, м’ясо кури бройлери.

Такий підхід дасть можливість більшій кількості постачальників прийняти участь в тендерних закупках, у тому числі і самих підприємств-виробників, що значно зменшить ціну товару та заощадить  бюджетні кошти.

 

Категория: